Тіамін гідрохлорид являє собою білий кристалічний порошок зі слабким характерним запахом дріжджів / горіхів і гірким смаком. Він використовується для посилення смаку харчових продуктів, включаючи підливи і бульйони, і може використовуватися як функціональна харчова добавка для збільшення вмісту вітаміну B1.

Опис

Вітамін B1 – водорозчинний вітамін, легко руйнується при тепловій обробці в лужному середовищі.

Фосфорильована форма тіаміну – тіамінпірофосфат – утворюється в організмі людини і є попередником ферментів, які відіграють істотну роль в обміні вуглеводів і, зокрема, в процесах декарбоксилювання піровиноградної кислоти, -кетокислот.

Дія

Вітамін B1 необхідний для окисного декарбоксилювання кетокислот, (піровиноградної і молочної), синтезу ацетилхоліну, він бере участь у вуглеводному обміні і пов’язаних з ним енергетичному, жировому, білковому, водно-сольовому обміні, надає регулюючу дію на трофіку і діяльність нервової системи.

При недостатньому надходженні тіаміну піровиноградна і молочна кислоти накопичуються в тканинах, порушується синтез ацетилхоліну, внаслідок чого погіршуються функції ряду систем, в першу чергу, нервової, серцево-судинної і травної.

Тіамін покращує циркуляцію крові і бере участь в кровотворенні.

Тіамін оптимізує пізнавальну активність і функції мозку. Він позитивно впливає на рівень енергії, ріст, нормальний апетит, здатність до навчання і необхідний для тонусу м’язів травного тракту, шлунка і серця. Тіамін виступає як антиоксидант, захищаючи організм від руйнівного впливу старіння, алкоголю і тютюну.

Як і всі вітаміни групи B, тіамін має хелатними властивостями.

Показання

Гіпо- і авітаміноз В1 (бері-бері).

Тіамін застосовується при захворюваннях серцево-судинної системи, таких як:

недостатність кровообігу,
міокардит,
ендоартеріїт.

Додатковий прийом тіаміну необхідний також при застосуванні діуретичних препаратів при гіпертонії, застійної серцевої недостатності, тому що вони прискорюють його виведення з організму.

Вітамін B1 поліпшує функціонування нервової системи і знижує біль при різних неврологічних захворюваннях. Показаний при:

невритах,
полиневритах,
периферичних паралічах,
астеновегетатівном синдромі та ін.

У дерматологічній практиці тіамін застосовується при дерматозах неврогенного походження; свербінні шкіри різної етіології, піодермії, екземі, псоріазі.

Тіамін використовується для лікування органічних дисфункцій мозку, таких так ‘синдром органічного ураження мозку’, сприяє кращому функціонуванню мозку у здорових людей, підвищуючи здібність до навчання і розумові здібності в цілому. Крім того, додатковий прийом вітаміну B1 сприяє лікуванню депресії, ряду інших психічних захворювань. Є дані про профілактичний ефект тіаміну відносно хвороби Альцгеймера.

Застосування вітаміну B1 показане для лікування захворювань органів травлення:

виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки,
хронічний гастрит, що супроводжується порушеннями рухової і секреторної функцій шлунка,
хронічний ентерит з синдромом малабсорбції (глютенова ентеропатія, хвороба Уиппла, хвороба Крона, радіаційний ентерит),
ентероколіт,
гепатит,
хронічний панкреатит із секреторною недостатністю,
хвороби оперованого шлунка,
цироз печінки.

Порушення обміну речовин і хвороби ендокринної системи (тиреотоксикоз, цукровий діабет, ожиріння), також є показанням до прийому тіаміну.

Вітамін B1 виступає як антиоксидант, захищаючи організм від руйнівного впливу старіння, алкоголю і тютюну.

Доцільно застосування тіаміну при виробничому контакті з сірковуглецем, тетраетилсвинцю, при роботі в гарячих цехах.