Вітамін А, або ретинол – життєво необхідний для нашого організму. Він відповідає за здоров’я очей, імунну систему і впливає на синтез білків. Особливо він корисний для вагітних жінок, оскільки відіграє значну роль в зростанні і розвитку плоду.

Необхідність вітаміну А довели численні дослідження. Ось кілька його важливих функцій:

Споживання вітаміну А знижує ризик захворюваності на рак, особливо рак легенів.
Він покращує зір. Печінка, яка є одним з кращих джерел вітаміну А, здавна вживали як засіб від «курячої сліпоти».
Ретинол забезпечує стійкість до бактеріальних, паразитарних і вірусних інфекцій.
Вітамін А має антиоксидантну дію: він здатний взаємодіяти з вільними радикалами, завдяки чому зберігає молодість організму.
Цей вітамін необхідний для здоров’я шкіри: від нього залежить синтез ферментів епітеліальних тканин, що запобігають відмирання клітин шкіри. Також завдяки йому тканини епітелію можуть повноцінно відновлюватися, тому його включають в комплексне лікування практично всіх шкірних захворювань – псоріазу, акне тощо. При ранах, опіках та інших пошкодженнях вітамін A прискорює регенерацію шкіри.

Дефіцит вітаміну А може призвести до порушень зору, а у дітей – підвищити ризик захворювань дитячими інфекціями, зокрема на кір і діарейними інфекціями. Ранніми симптомами його дефіциту є сухість шкіри і слизових оболонок, ламкість волосся і нігтів.

Найбільше вітаміну А міститься в таких продуктах:

Риб’ячий жир (з печінки тріски), чорна ікра, червона ікра.
Печінка яловича.
Яєчний жовток, курячі та перепелині яйця.
Вершкове масло і твердий сир.
Морква, болгарський перець, спаржа, брокколі, селера.
Петрушка, кріп, шпинат, щавель, кінза, зелена цибуля, порей, базилік.
Курага.
Абрикоси, сливи.
Горобина, урюк, шипшина, обліпиха.

Добова потреба людини у вітаміні А в середньому становить 1000 мкг. Різноманіти свій раціон продуктами, багатими на різні макро- і мікронутрієнти, і старайся отримувати вітаміни з харчуванням, а не з добавками. Наприклад, всього 50 г моркви в день здатні задовольнити добову потребу у вітаміні А на 100%.

Але пам’ятай, що надлишок вітаміну А – небезпечніше дефіциту. Самостійно призначати і приймати його не можна, адже при передозуванні можливі негативні наслідки.