Недавні дослідження 📈📊 показали, що додані цукри, особливо ті, що містять ФРУКТОЗУ, є головним фактором розвитку ⛔️ДІАБЕТУ⛔️, навіть більше, ніж інші вуглеводи.

Клінічні експерти, що пишуть у клінічній роботі Mayo Clinical Proceedings, кидають виклик чинним дієтичним рекомендаціям, які дозволяють до 25% загальної добової калорійності як додавання цукру, і пропонують різке зниження кількості доданого цукру, і особливо доданої фруктози, яку споживають люди.

У всьому світі приблизно кожна десята доросла людина страждає на діабет 2 типу, причому кількість людей, які страждають цією хворобою у всьому світі, зросла більш ніж удвічі зі 153 млн. У 1980 р. До 347 млн. У 2008 р. мають діабет 2 типу та ще 86 мільйонів (більше кожного третього) мають додіабет.

“На нинішніх рівнях споживання доданого цукру та, зокрема, споживання фруктози сприяють погіршенню епідемії діабету 2 типу”, – заявив провідний автор Джеймс Дж. ДіНіколалантоніо, PharmD, науковець з питань серцево-судинної системи з Інституту серця Сент-Луки. , Канзас-Сіті, Міссурі. “Приблизно 40% дорослих американців вже мають певний ступінь резистентності до інсуліну, прогнозуючи, що майже такий же відсоток в кінцевому підсумку розвине відвертий діабет”.

Кінцевим результатом надмірного споживання доданої фруктози є порушення як загального метаболізму, так і глобальної резистентності до інсуліну, зазначають автори. Інші дієтичні цукри, що не містять фруктози, здаються менш згубними в цих відношеннях. Дійсно, кілька клінічних випробувань показали, що порівняно з глюкозою або крохмалем ізокалорійний обмін фруктозою або сахарозою призводить до збільшення інсуліну натще, глюкози натще і реакції інсулін / глюкоза на навантаження на сахарозу. “Це говорить про те, що сахароза (зокрема, фруктозна складова) є більш шкідливою в порівнянні з іншими вуглеводами”, – додав д-р ДіНіколантоніо. Доктор ДіНіколантоніо та його співавтори, Джеймс Х О’Кіф, доктор медичних наук, Інститут серця Сент-Луки, Середня Америка, штат Канзас-Сіті, Міссурі, та Шон К. Лукан, доктор медичних наук, медичний працівник, сімейний лікар медичного центру Монтефіоре,

Дані останніх випробувань свідчать, що заміна крохмалю, що містить лише глюкозу, фруктозою, що містить столовий цукор (сахарозу), призводить до значних побічних метаболічних ефектів. Побічні ефекти стають ширшими із збільшенням вихідної резистентності до інсуліну та більш глибокими з більшими частками доданої фруктози у раціоні.

Сукупність доказів змушує припустити, що доданий цукор, а особливо додана фруктоза (зазвичай у формі кукурудзяного сиропу з високим вмістом фруктози та столового цукру), є серйозною і зростаючою проблемою громадського здоров’я, на думку авторів.

Дієтичні рекомендації щодо харчування для американців 2010 року стверджували, що для деяких людей прийнятним є споживання до 19% калорій із додаванням цукру, а Інститут медицини дозволяє до 25% загальної кількості калорій із додаванням цукру. На противагу цьому, Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує, щоб доданий цукор становив не більше 10% калорійності протягом усього дня, пропонуючи знизити цей рівень до 5% або менше для оптимального здоров’я. Такі рівні більше відповідали б рекомендаціям авторів і настільки ж обмежували існуючі рекомендації Американської асоціації серця (AHA) – споживати не більше шести чайних ложок (24 грами) цукру на день для жінок та не більше дев’яти чайних ложок ( 36 грамів) цукру на день для чоловіків.

Купить высококачественный сахарозаменитель

Хоча фруктоза міститься природним чином у деяких цільних продуктах харчування, таких як фрукти та овочі, споживання цих продуктів не створює жодних проблем для здоров’я людини. Дійсно, споживання фруктів та овочів, ймовірно, захищає від діабету та ширшої кардіометаболічної дисфункції, пояснили DiNicolantonio та його колеги. Автори пропонують змінити дієтичні рекомендації, щоб заохотити людей замінювати оброблену їжу, завантажену доданим цукром та фруктозою, цільної їжею, такою як фрукти та овочі. “Більшість існуючих рекомендацій не досягають цієї позначки через потенційну ціну погіршення рівня діабету та пов’язаних з цим серцево-судинних та інших наслідків”, – написали вони.

Автори також вважають, що промисловість повинна стимулювати додавати до продуктів харчування та напоїв менше цукру, особливо сортів, що містять фруктозу. І вони дійшли висновку, що на “індивідуальному рівні обмеження споживання продуктів харчування та напоїв, що містять доданий цукор, особливо додану фруктозу, може бути однією з найефективніших стратегій забезпечення міцного здоров’я в майбутньому”.

#Пребіосвіт не містить фруктозу, та шкідливих складових (аспартаму, цикламату, ацесульфаму, сахарину). Всі інгредієнти, які входять в Пребіосвіт, пройшли численні випробування і визнані безпечними (при адекватному вживанні).
 
Пребіосвіт – солодка користь здоров`ю!
 
#Безпечні_Солодощі
#Prebisweet
#Пребіосвіт
#Худеть_Легко_C_Пребиосвитом
prebiosweet.com.ua
 
nutraceuticalsworld.com