Вітамін Н (біотин, вітамін B7) – біла кристалічна речовина, що руйнується при високій температурі і розчинна в лужному водному середовищі. Біотин бере участь в утворенні жирних кислот і деяких біологічно активних речовин.

Біотин здатний вироблятися кишковою мікрофлорою, але цього недостатньо для забезпечення потреби організму у вітаміні H.

В середньому денна норма споживання біотину – 30-100 мкг. Добова потреба в біотин у вагітних і годуючих жінок збільшується на 20 мкг.

Функції вітаміну Н в організмі людини

Біотин регулює рівень цукру в крові і дуже важливий для вуглеводного обміну. Вітамін Н контролює процеси глюконеогенезу, відповідаючи за участь глюкози в обміні речовин.
Біотин відіграє важливу роль в засвоєнні білка і спалюванні жиру.
Вітамін B7 містить сірку, яка дуже важлива для здоров’я волосся, нігтів і шкіри – біотин ще називають «вітаміном краси».
Вітамін Н необхідний для нормальної діяльності нервової системи.
Біотин бере участь в синтезі корисної флори кишечника.

Симптоми нестачі і надлишку вітаміну Н

В організмі при нестачі біотину підвищується рівень цукру і холестерину в крові, розвивається анемія, виникае слабкість, сонливість, м’язові болі, втрата апетиту, депресія, нудота. Явними ознаками дефіциту вітаміну H будуть випадання волосся, появі лупи, надмірно жирна або надмірно суха шкіра.

При гипервитаминозе біотину в організмі людини побічних ефектів не спостерігається. Навіть тривала передозування вітаміну Н не викликає ніяких патологій.

Вміст вітаміну Н в продуктах харчування

Цікаво, що біотин в різній кількості міститься практично у всіх продуктах харчування. Однак максимальний вміст вітаміну Н – в горіхах, варених яйцях, соєвих бобах, печінці та нирках великих домашніх тварин, дріжджах, молоці. З овочів вітаміном Н багаті шпинат, капуста, червоний буряк. Біотин міститься також в печерицях і білих грибах, в листі суниці і чорниці, у фруктах.

Застосування і взаємодія вітаміну H

Любителям сирого яєчного білка корисно знати, що в ньому міститься антиречовину біотину (авидин), яке заважає засвоєнню вітаміну Н. В таких випадках рекомендують підвищувати денну норму вживання біотину і не вживати одночасно сирі яйця і вітамін Н.

Антибіотики і алкоголь перешкоджають синтезу і засвоєнню біотину.

Для підвищення активності вітаміну Н корисний його спільний прийом з магнієм.