Опис

Аспарагін, бета-амідопохідна аспарагінової кислоти, є одним з 20 будівельних блоків білка.

Аспарагін є β-амід аспарагінової кислоти, синтезований з аспарагіновою кислотою і АТФ (аденозинтрифосфат). Перша амінокислота, виділена з її природного джерела, аспарагін був отриманий із соку спаржі в 1806 році; доказ появи цієї амінокислоти в білках було отримано в 1932 році. Аспарагін грає важливу роль в біосинтезі глікопротеїнів і також необхідний для синтезу великої кількості інших білків. Аспарагін зазвичай доступний у вигляді білої кристалічної твердої речовини, яке розчиняється в воді. Аспарагін можна продукувати всередині клітини через фермент, званий аспарагінсінтетазой, або він може поглинатися клітиною ззовні.

Принцип дії

Аспарагін є однією з основних і часто найбільш поширених амінокислот, що беруть участь в транспортуванні азоту. Аспарагін амінокислота, необхідна клітинам для отримання білка, Аспарагін є важливим компонентом тих білків, які пов’язані з сигналізацією, розвитком нейронів і передачею через нервові закінчення. Аспарагін необхідний для всіх живих клітин для виробництва багатьох білків. Клітини можуть або внутрішньо виробляти аспарагін, або вони можуть абсорбувати аспарагін зовні клітини, оскільки він отриманий з раціону людини і доступний через кровотік до всіх клітин організму. L-аспарагін є амінокислотою, яка бере участь в метаболічному контролі клітинних функцій в нервовій і мозковій тканинах. Аспарагін дуже активний в перетворенні однієї амінокислоти в іншу (амінуровання і трансамінація), коли виникає така необхідність. Аспарагін служить в якості донора амінокислот в процесах трансамінаціі печінки. У печінці функція аспарагіна включає перетворення однієї амінокислоти в іншу. Аспарагін допомагає підтримувати рівновагу центральної нервової системи і володіє терапевтичними властивостями, але токсичний при використанні в надлишку. Він також бере участь у метаболічному контролі мозку і нервової системи, що мають деякі терапевтичні застосовується в цих областях. У центральній нервовій системі аспарагін необхідний для підтримки рівноваги, запобігання надмірній нервозності або надмірного спокою. Подобноглутамін, аспарагін важливий в метаболізмі токсичного аміаку в організмі. Як аспарагін, так і глутамін виробляються з АТФ високої енергії і можуть повертати цю енергію, коли вони метаболізуються назад в аспарагінову кислоту і глутамінову кислоту відповідно. Обидва вимагають вітамін B6 і ферменти для їх утворення. У рослинах аспарагін є оборотною комбінацією аміаку і аспарагінової кислоти. Це важливо для метаболізму рослин, щоб зберегти аміак.
Аспарагін є несуттєвою амінокислотою, а це значить, що він виготовлений з інших амінокислот в печінці. Аспарагин найчастіше зустрічається у домашній птиці, молочних продуктах, рибі, лактальбуміна, бобових, м’яса, горіхів, морепродуктів, насіння, сої, сироватки, цільного зерна і яловичини.
Дефіцит аспарагина зустрічається рідко. Однак дефіцит аспарагіну може стати причиною втоми і стресу імунної системи, включаючи аутоімунні порушення, інфекції і важкі алергічні реакції.